Akvamarín - účinky, vlastnosti, význam
Nerost akvamarín je modrou odrůdou minerálu berylu (křemičitanu s obsahem hliníku a beryllia).
Akvamarín odpradávna v lidech evokoval představu mořské vody a podle její barvy také dostal svůj název (aqua marina). Ve středověku byl dokonce považován za kámen, který dokáže uklidnit rozbouřené moře. Od 14. století se začal používat jako vhodná surovina k výrobě čoček do brýlí.
Spirituální význam
Podle starých legend byl akvamarín kamenem mystiků, vizionářů a léčitelů, kteří si údajně jeho pomocí udržovali věčné mládí, lásku a životní štěstí. Jeho skutečné účinky však můžeme využívat i dnes k meditaci a navození pocitů spokojenosti a vyrovnanosti. Jeho vodní odlesky prozáří světlem celé naše nitro a projasní duši.
Působení a vliv na člověka
Od pradávných dob lidé věřili v očistnou moc akvamarínu, jak v oblasti hrdla, kde měl odstraňovat bolest způsobenou hrubými slovy a pročišťovat hlas, podporovat léčbu horních cest dýchacích, sliznic, plic, mírnit kašel a průběh černého kašle a záškrtu. V ústech měl zmírňovat bolesti dásní a zubů. V oblasti třetího oka pak posilovat zrak a "vnitřní vidění". Bolesti žaludku a nemoci jater ovlivňoval v oblasti solar plexu, kde působil pitím několika doušků akvamarínové vody. Ta byla používána také k potírání kůže při kožních zánětech a alergiích.
Znamení zvěrokruhu
Astrologicky je akvamarín přiřazen k těmto znamením:
- Blíženci
- Váhy
- Vodnář
- Ryby
Čakra - energetické centrum
Z energetického hlediska akvamarín ovlivňuje
3. čakru - solar plexus (pupeční čakru)
5. čakru - centrum komunikace (čakru krku)
6. čakru - třetí oko (centrum čela)
Barva a vzhled
Průsvitný až průhledný kámen, světle až tmavě modré, často i zelenomodré barvy se skelným leskem.
Čištění a nabíjení
Kámen čistíme pod tekoucí vodou a nejrychleji nabíjíme na nabitém horském křišťálu ve stínu. Můžem nabíjet i bez křišťálu po dostatečně dlouhou dobu mimo přímé sluneční záření.
Výskyt, naleziště a lokality
V České republice se nachází u Písku (Jižní Čechy) a u Maršíkova (Jeseníky). V zahraničí byl objeven v Brazílii, na Madagaskaru, v USA, Rusku, Pákistánu, Zimbabwe, Tanzanii, JAR, Mosambiku, Keni, Namibii a na Srí Lance.