Kámen apatit - český přírodní minerál
Jak poznat kámen apatit?
Tento minerál se vyskytuje v mnoha různých barvách (žlutá, zelená, růžová, fialová, modrá, šedá, hnědá či bílá). Zbarvení kamene vždy určuje typ obsažené chemické příměsi.
Apatit se nejčastěji vyskytuje ve formě menších sloupcovitých či jehličkovitých krystalků nebo jejich shluků (větší krystaly tvoří pouze ojediněle). Tyto krystalky bývají zrnité, sloupečkovité nebo tabulkovité. Stěny krystalů se vyznačují skelným leskem (seskupení a lomné plochy jsou matné). Vryp je u apatitu bělavý a na Mohsonově stupnici tvrdosti (0 až 10) dosahuje hodnoty 5.
Jak vzniká minerál apatit?
Kámen apatit vzniká krystalizací z magmatu (při magmatické činnosti), a nebo sedimentací zbytků organických látek (fosforitů).
Jaké má apatit využití?
Kámen apatit nachází využití zejména v chemickém průmyslu. Jeho zajímavě zbarvené odrůdy jsou hojně zpracovávány do různých ozdob a šperků.
▶ Zajímavost: Apatit je také přítomen v podobě mikroskopických krystalků v kostech a zubech všech obratlovců, včetně člověka.
Výskyt a naleziště apatitů v ČR
V České republice se apatity našly v okolí Písku (modrý apatit) a Čejova u Humpolce (modrý a zelený apatit).
Jaké má apatit účinky?
Ze spirituálního hlediska se apatitu přisuzuje mnoho pozitivní účinků na člověka.
→ Přečtěte si o nich v našem článku » apatit a jeho účinky «
Nabídka českých přírodních apatitů
▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku českých přírodních apatitů z České republiky. Apatity se někdy vyskytují i ve spojení s dalšími minerály jako třeba albit (živec), muskovit (slída), černý turmalín, nebo křemen. Společně tvoří pozoruhodné krystalové shluky a spojení.