Biotit - menší plátek tmavé lesklé slídy
Hezká ukázka přírodního biotitu z proslavené kamínkářské lokality Dolní Bory (Vysočina).
Jedná se o menší tenčí plátek lesklého černého biotitu.
Tento minerál je mezi lidmi známý spíše pod svým neodborným názvem a sice jako tmavá slída.
Biotit se v naší přírodě vyskytuje nejčastěji spolu s klasickým křemenem, vzácněji tvoří samostatné tenké lupeny jako je tomu zde.
Pokud si plátek důkladněji prohlédnete, zjistíte, že je vrstvený z velkého množství tenoučkých lupínků.
Blízkým příbuzným biotitu (tmavé slídy) je pak muskovit (světlá slída), která tvoří stejné krystaly, tedy lupeny, plátky či destičky.
Oblast Dolních Borů je unikátní tím, že zde bylo objeveno a popsáno více než 80 druhů různých minerálů. Přesto, že nerost biotit nepatří mezi ty úplně známé, rozhodně se řadí mezi 20 nejběžněji se zde vyskytujících vzácných kamenů.
Najít si však v přírodě svůj vlastní biotit není tak jednoduché jak by se mohlo zdát, o čemž svědčí i naše velmi skromná nabídka tohoto nerostu. Často se však stává, že v nabídce dlouhodobě nenáme žádný kousek biotitu.
————————————————————————————
Místo nálezu: Dolní Bory (Vysočina)
Rok nálezu: 2023
Rozměry: 35 x 25 x 2 mm
Váha: 5 g
————————————————————————————
Články související s tímto kamenem:
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
————————————————————————————
Čištění kamene
Tento vzorek nedoporučujeme dlouze a často namáčet ve vodě. Při čištění jej pouze lehce a krátce opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a nechte důkladně oschnout. Při manipulaci s tímto kamenem buďtě také šetrní, protože při neopatrném zacházení se ze vzorku můžou uvolňovat tenké šupinky, plátky. Nemusíte mít však strach, při bežném prohlížení v ruce tento vzorek rozhodně nějak nepoškodíte.
————————————————————————————
Popis produktu není dostupný