Část krystalu morionu se zarostlým černým turmalínem - Samoléčitel
Unikátní vzorek černé záhnědy tzv. morionu z proslaveného naleziště Pikárec (Vysočina). Jedná se zlomek krystalu morionu, který má po svém obvodu zachovalé některé části krystalových ploch. Špice se sice nedochovala, ale takto už byl kámen v přírodě nalezen.
Z pohledové strany mají stěny převážně matný povrch, který je místy nepatrně pokrytý přírodním limonitem či tzv. druhogenerační vrstvou křemene. Zadní strana krystalu, kde se stěny nenachází, je však krásně lesklá. Při prosvícení kamene silnou baterkou, tak lze alespoň při okrajích nepatrně nahlédnout dovnitř a pozorovat zajímavé mlhoviny a inkluze.
Spodní strana krystalu přechází až do křemene, na kterém byl morion původně narostlý. Tento křemen však není zcela obyčejný, protože je z velké části tzv. dohojený (vyléčený) větším množstvím drobných plošek a špiček. Díky tomu se tento kámen řadí mezi unikátní Mistrovské krystaly a to konkrétně Samoléčitele. Toto tzv. dohojení je částečně zachyceno v detailu na některých fotografiích.
Jistě jste si také všimli, že morion má v jedné ze svých stěn krásně zarostlý špalík černého turmalínu. Jde o poměrně větší neukončený váleček o rozměrech cca 35 x 18 x 12 milimetrů. Skoryl je vysoce lesklý a po obvodu jej zdobí typické jemné rýhování.
Kombinace těchto dvou minerálů se v přírodě vyskytuje naprosto vyjímečně, proto jsou podobné kousky také velice vzácné a poměrně ceněné.
Tento kámen v sobě také samozřejmě sdružuje léčivé účinky a vlastnosti obou těchto nerostů (morionu i černého turmalínu).
Místo nálezu: Pikárec
Rok nálezu: 2019
Rozměry: 73 x 59 x 43 mm
Váha: 215 g