Dobrá Voda - naleziště minerálů na Vysočině
Lokalita Dobrá Voda nedaleko Křižanova (Vysočina) je mezi začínajícími i zkušenými sběrateli či mineralogy velice oblíbená a to především kvůli tzv. lithnému pegmatitu, který zde byl v 30. letech 20. století objeven.
Naleziště se proslavilo především krásnými ukázkami barevných turmalínů (tzv. elbaitů) nejčastěji růžových rubelitů či zelených verdelitů. Tyto úzké sloupcovité krystalky turmalínů se zde sice vyskytují pouze v malých velikostech v řádu prvních milimetrů, pyšní se však často nádherným leskem a mnohdy i drahokamovou čistotou.
Dalším velmi zajímavým minerálem na této lokalitě je pak právě lepidolit. Ten se zde vyskytuje ve dvou formách a to buď v jemně zrnitých shlucích nebo vzácněji v podobě lupenitých krystalů.
Dále zde můžete objevit i krystaly křemene nejčastěji pak křišťálu či záhnědy, ale také mnoho doprovodných hornin jako je například albit, ortoklas, muskovit či kusový křemen.
Naleziště Dobrá Voda je však co se týče rozlohy poměrně malé, přibližně pouze asi 15 x 15 metrů. V dřívějších, ale i nedávných dobách bylo několikrát důkladně přebagrováno i prokopápo. V dnešní době tato lokalita navíc spadá do oblasti chráněné přírodní památky s názvem Šebeň (komplex mravenišť), takže sběr minerálů či jejich kopání je zde přísně zakázáno. Kvalitní vzorky ze starých nálezů jsou tedy dnes o to cennější.