Exkluzivní sběratelský vzorek sytě malinově zbarvených sloupcovitých krystalů rubelitu na větší živcové podložce - Řečice, Vysočina
Luxusní ukázka červeného turmalínu rubelitu ze slavného šutráckého naleziště Řečice (Vysočina).
Lokalita Řečice je mezi sběrateli velice známá, protože v dřívějších, ale i poměrně nedávných dobách se v jejím okolí nalezlo spoustu pegmatitových žil (těles) a to především se záhnědami nebo černými turmalíny skoryly.
Mezi nejvýznamější objevy v této oblasti však rozhodně patří tzv. Li-pegmatit, který obsahoval malinově až červeně zbarvené turmalíny označované jako rubelity. Největší sloupcovité krystaly zde dosahovaly neuvěřitelné délky 10 - 15 centimetrů. Některé z těchto unikátů jsou k vidění i v muzeích jiné skončily v soukromých sbírkách. Tento obdivuhodný nález rubelitů byl však učiněn již před několika desítkami let.
Lokalita byla od té doby mnohokrát přebagrována a velmi důkladně prokopána, takže najít si zde dnes byť malinký kousek rubelitu je praticky nemožné. Z důvodu neukázněných hledačů a kopáčů drahých kamenů, kteří po sobě svoje výkopy mnohdy nedokáží a možná ani nechtějí uklidit, je navíc tato oblast pravidelně sledována a kontrolována, a kopání či sběr nerostů je zde přísně zakázán.
Kvalitní růžové a červené turmalíny z této lokality nalezené v "dřívějších dobách" jsou tedy dnes velice vzácné a jde o skutečné sběratelské rarity. Cena těchto unikátních a asi nejvzácnějších minerálů z oblasti Vysočiny se tedy mnohdy šplhá opravdu vysoko. Hodnotných a estetických vzorků je však doslova "jako šafránu" a možnost koupě takového kamínku je velmi omezená. Hrstka sběratelů vlastnící některý z takovýchto kamínků si je většinou cení nade všechno a je to pro ně mnohdy i srdeční záležitost, takže se těchto kousků nezbavují.
V České republice se pěkné rubelity našly i v jiných oblastech Vysočiny, a to například v okolí obcí - Rožná, Dolní Rožínka, Strážek, Pikárec, Laštovičky, Dolní Bory a Dobrá Voda. Nejkrásnější a nejkvalitnější rubelity však pocházejí právě z Řečice.
Nyní, když víte něco málo o této významné lokalitě (Řečice) si můžeme jít blíže popsat daný kámen.
———————————————————————————
Jedná se o poměrně větší tzv. podložkový vzorek, kterému ve střední části dominují dva úžasné krátce sloupcovité krystaly rubelitu.
Oba tyto špalíky se pyšní vysoce kvalitní a estetickou barvu, která se pohybuje od tmavě purpurově růžové až po červenou. Sběratelé pro rubelity s tímto unikátním odstínem používají označení "malinové zbarvení". Krása těchto červených turmalínů samozřejmě nejvíce vynikne, pokud je zblízka prosvítíte baterkou, což je dobře patrné i z přiložených fotografií.
Válečky jsou navíc z čelní strany dokonce i slušně ukončené, což se také jen tak nevidí. Špalíky jsou sice z boční strany mírně otlačené, takže ukončení není úplně dokonalé, ale pouze částečné, i tak jde však o velikou vzácnost.
Větší špalík se pro vaši lepší představu pyšní rozměry cca 12 x 11 x 9 milimetru, druhý nepatrně menší krystalek rubelitu pak měří přibližně 13 x 11 x 7 milimetru.
Nutno zmínit, že vzorek je tzv. rekonstruovaný, přesněji řečeno jeden z válečků rubelitu byl dodatečně přilepen. Tento zásah však rozhodně nijak nekazí celkový vzhled kamene a ani nesnižuje jeho energetický potenciál. Takto unikátní a hodnotné vzorky se rekonstruují celkem běžně. Jde o precizní práci, takže na první pohled není rekonstrukce prakticky patrná. Krystalek navíc skutečně skvěle pasuje na své původní místo a spoj není nikterak odštípnutý či vydrolený, takže se zde uvedení do původního stavu skutečně vyplatilo a výsledek je perfektní.
Pokud si oblast rubelitů prohlédnete důkladněji, objevíte zde ještě jeden fragment či chcete-li pozůstatek zřejmě třetího krystalku rubelitu. Tento třetí špalíček se však při objevu tohoto kamene již bohužel nepodařilo dohledat. O tom že se zde zřejmě nacházel i třetí rubelit, svědčí i otlaky na bočních stranách obou zachovalých válečků.
Nedaleko dominantních krystalů rubelitu můžete na vzorku objevit ještě několik drobounkých fragmentů krystalů či zrn. Tyto ukázky mají také půvabný malinový odstín a jsou zachyceny i na posledním snímku.
Podložku celého vzorku pak tvoří především živec, který je z pohledové strany i moc hezky krystalovaný. Za zmínku však jistě stojí i pěkná pasáž tzv. písmenkového pegmatitu, krystalky křemene či zarostlé fragmenty černých turmalínů skorylů.
Podložka je ze dvou stran seříznutá, kvůli lepšímu vystavený vzorku ve vitríně. Rubelity tak díky této seříznuté podložce (živci) mohou opravdu skvěle vyniknout a zazářit.
Celkově jde o skutečnou sběratelskou až muzejní raritu, vhodnou i pro opravdu náročné zákazníky. Kamínek je určený především vášnivým sběratelům minerálů, zamilovat si jej však můžou i lidé, zajímající se o drahé nerosty kvůli jejich energetickým účinkům a vlastnostem. V neposlední řadě může tento skvost výborně posloužit jako tzv. investiční kámen v dnešní nejisté době.
Ať už si však tento "klenot" pořídíte z jakéhokoliv důvodu, rozhodně neprohloupíte, protože možnost získat takto vzácný a jedinečný kámen se mnohdy naskytne jen jednou za život.
————————————————————————————
Místo nálezu: Řečice (Vysočina)
Rok nálezu: 80. léta
Rozměry: 103 x 92 x 72 mm
Váha: 936 g (cca 1 kg)
————————————————————————————
Články související s tímno kamenem :
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
▶ » Rubelit - účinky, vlastnosti, význam «
▶ » Křemen - účinky, vlastnosti, význam «
▶ » Černý turmalín skoryl - účinky, vlastnosti, význam «
▶ » Černý turmalín - zajímavosti a další nabídka «
————————————————————————————
Popis produktu není dostupný