Korund - účinky, vlastnosti, význam
Korund je druhým nejtvrdším minerálem na Mohsonově stupnici tvrdosti ( tvrdost 9). Jedná se o křehký a neštěpný minerál pod chemickým názvem oxid hlinitý. Vzniká v pegmatitech bohatých na hliník a chudých na křemík.
Jeho odrůdami jsou:
Safíry - většinou modře zbarvené korundy (modré zbarvení je dáno přítomností titanu a železa,) ve šperkařství jsou jako safíry označovány i jinak zbarvené drahokamové odrůdy korundu - fialové, zelené či žluté.
Rubíny - červené až červeno fialové drahokamové odrůdy korudu (zbarvení způsobuje obsažený chrom).
Leukosafíry - drahokamové korundy bez příměsí - bezbarvé a čiré.
Smirek - přírodní velmi tvrdá hornina s tmavě šedou až černou barvou, jejíž hlavní složku tvoří korund. Používá se jako brusivo na výrobu smirkových papírů, k výrobě brousících past a jako přísada do asfaltu pro zvýšení adheze povrchu vozovek.
V současnosti se pro potřeby průmyslu vyrábí syntetický korund, přetavením oxidu hlinitého v elektrických pecích a výsledný produkt se nazývá elektrokorund. Je důležitým materiálem pro povrchové úpravy, využívá se jako abrazivum při tryskání, k výrobě brusných kotoučů, hořáků sodíkových výbojek, ložisek do různých přístrojů ... Syntetické krystaly korundu (rubínu) jsou součástí optických přístrojů a laserů.
Barva a vzhled
Obecný korund je málo průhledný až neprůhledný šedý, modrošedý až téměř černý nerost.
Výskyt, naleziště a lokality
V ČR bylo objeveno naleziště safírů - Jizerská louka u Kořenova (okr. Jablonec nad Nisou), obecný korund se nachází v podobě krystalů v okolí Pokojovic (okr. Třebíč) a Hazlova - U cihelny (okr. Cheb). Nálezy v podobě zrn - Čejov u Humpolce. Na Slovensku se nachází v lokalitě Vechec.
Ve světě se vyskytuje v Rusku (Ural, Jakutsko), na Srí Lance a v Indii.