Olivín s nádherným průsvitným krystalovým zrnem - podložkový vzorek
Kvalitní ukázka českého olivínu ze známé kamínkářské oblasti Smrčí (Podkrkonoší).
Jedná se o středně velký vzorek, jehož základ (podložku) tvoří šedý čedič, jakožto mateční hornina.
Nachází se zde však i krásný shluk zelených zrn olivínu.
Tyto zrna přechází od jemně olivově zelených tónů až po velmi tmavá a temná.
Můžete zde spatřit dokonce i jedno větší úžasně průsvitné (čisté) zrno olivínu, které je opravdu vysoce kvalitní.
Zelená barva kamene samozřejmě nejlépe vynikne na sluníčku nebo při nasvícení olivínu baterkou (viz. úvodní dva snímky).
————————————————————————————
Místo nálezu: Smrčí u Železného Brodu - lom
Rok nálezu: 2018
Rozměry: cca 50 x 50 x 40 mm
Váha: 134 g
————————————————————————————
Články související s tímto kamenem:
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
▶ » Olivín - účinky, vlastnosti, význam «
————————————————————————————
Olivín - lokalita Smrčí
Minerál olivín je nádherný drahý kámen, který zaujme především svojí netradiční zelenou barvou. Tento nerost je již delší dobu poměrně známý a to nejen mezi sběrateli, ale i mezi běžnými lidmi. Nejkrásnější a nejkvalitnější olivíny se nacházejí samozřejmě v zahraničí a to především v Brazílii, Číně, Pákiskánu či Barmě. V poslední době se však tento drahokam těší velké oblibě i u nás a to hlavně v Čechách.
Mezi asi nejznámější olivínovou lokalitu patří Smrčí, které leží nedaleko Železného Brodu v oblasti Podkrkonoší. V blízkosti této malé vesničky se nachází kamenolom, ve kterém se těží čedič (bazalt). Právě v této vyvřelé hornině zde můžete při troše štěstí objevit krásné olivově zelené olivíny, které zde tvoří zajímavé shluky většinou kulovitého tvaru a to v různých velikostech (nejčastěji 5 - 30 centimetrů). Čedič se v tomto lomě samozřejmě drtí na drobný štěrk, takže zde na haldách a výsypkách můžete po dešti nalézt i samostatné drobné olivínky nejčastěji o velikosti několika prvních milimetrů.
Úplně nejvzácnější jsou pak olivíny v podobě jednotlivých menších kamínků, které mají vysokou vnitřní čistotu. Tyto čiré olivíny se totiž dají vybrousit do překrásných fazetových výbrusů.
Tento lom je však stále činný, takže při sběru a vydobývání těchto drahých kamínků zde musíte opravdu dodržovat bezpečnost. Vstup do samotného lomu si pak samozřejmě musíte předem domluvit s majitelem.
Olivíny se v tomto lomě vyskytují poměrně hojně, nalézt zde však pěkný a kvalitní kousek zeleného olivínu je poměrně náročné a vyžaduje to nejen značnou dávku trpělivosti, vytrvalosti a fyzické zdatnosti, ale také potřebné zkušenosti či znalost lokality.
————————————————————————————
Čištění kamene
Tento vzorek nedoporučujeme dlouze a často namáčet ve vodě. Při čištění jej pouze lehce a krátce opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a nechte důkladně oschnout. Při manipulaci s tímto kamenem buďtě také šetrní, protože při neopatrném zacházení se ze vzorku můžou uvolňovat drobounká zrna olivínků. Nemusíte mít však strach, při bežném prohlížení v ruce tento vzorek rozhodně nějak nepoškodíte.
————————————————————————————
Popis produktu není dostupný