Kámen pyrit - kočičí zlato - český minerál
Název pyrit pochází z řeckého slova "pyr, pyros, pyrftes či pyrites", které v překladu znamená "jiskřivý, či ohnivý". Toto pojmenování kámen získal díky jeho schopnosti vytvářet jiskry. Po úderu kamenem do železa (křesáním) vznikají jiskry. V dřívějších dobách se tak minerál pyrit používal i na zakládání ohně. Jiný název pro nerost pyrit je také kyz železný, nebo též železný pyrit.
Zlatavou barvou a vysokým kovovým leskem se pyrit podobá zlatu, a tak je někdy označován jako "kočičí zlato".
Jak poznat pyrit (kočičí zlato) od pravého zlata?
Pyrit poznáte podle jeho jemného barevného kovového povlaku (zelený, modrý nebo červený) na jeho povrchu. Zlato na povrchu tento barevný nádech nemá. Pyrit na rozdíl od zlata není kujný, tedy nemění svůj tvar (roztažnost) zpracováním za vyšších teplot. Dále se pyrit od zlata pozná vrypem (rýhou, škrábnutím), který je u pyritu černý (rýha se zbarvý do černa). Hlavním poznávacím znakem je však tvrdost. Pyrit je podle Mohsovy stupnice tvrdost (1 - 10) na čísle 6 až 6,5.
Kde se pyrit používá?
Pyrit se díky svému lesku a barvě odpradávna používá k výrobě ozdobných předmětů a jako drahý kámen k výrobě šperků.
Při nošení šperku s pyritem však buďte zvlášť opatrní, protože kámen při styku s potem, či kosmetikou může začít černat. Nedoporučuje se tedy nosit pyrit na holém těle. Pyrit by neměl být oplachován vodou, ani dlouhodobě vystavován přímému slunci, protože na ně může být citlivý.
Vybroušením pyritu se značně zvýší jeho lesk. Do facetových brusů se však brousí jen vyjímečně a to pouze menší dokonalé krystaly, protože relativně snadno na povrchu větrá a ztrácí lesk.
Hezké krystalové ukázky pyritu jsou cenné a vyhledávají je sběratelé minerálů pro jejich estetickou hodnotu. Spirituálně založení lidé si je oblíbili pro jejich významné energetické účinky.
→ Tip: Přečtěte si o energetických účincích pyritu » pyrit a jeho účinky «
Jaké má pyrit využití?
Zlatonosné pyrity jsou důležitou rudou zlata. Pyrit je také významnou součástí při výrobě železa a někdy se též využívá k výrobě kyseliny sírové. Dříve se používal i v křesadlech.
Dnes slouží pyrit jako významný zdroj pro získávání kobaltu, niklu, mědi, selenu, thalia, stříbra a již zmíněného zlata (někdy obsahuje jejich malé příměsy).
Kde pyrit vzniká a kde se vyskytuje?
Pyrit vzniká v rudních žilách, sedimentech (uhlí, uhelné sloje, rašeliny, vápence, jílovité břidlice), v magmatitech a metamorfitech. Vyskytuje se velmi často i v různých paragenezích.
▶ Zajímavost: Pyrit je často fosilizačním materiálem různých druhů zkamenělin.
Nabídka českých pyritů
Níže pod textem nabízíme přírodní české pyrity z našich osobních nálezů. Ty jsme objevili na nalezištích v oblastech Vysočiny, kde se vyskytují krásné pyrity, často v kombinaci s dalšími vzácnými minerály, jako např. s černým turmalínem skorylem (viz. fotky).
→ Doporučujeme: Přečtěte si o pyritu další zvláštnosti na spřízněných stránkách České Krystaly » český kámen pyrit «
Nevybrali jste si?
Prohlédněte si ještě pravé pyrity na našich spřízněných stránkách České Krystaly
» České pyrity «