Kámen rutil - přírodní surový minerál
Kámen rutil získal svůj název z latinského slova „rutilus”, což v překladu znamená červený či načervenalý (rutil se často vyskytuje právě v této barvě).
Než se odhalilo jeho chemické složení, tak byl tento nerost nesprávně zařazen do skupiny turmalínů.
Rutil je vlastně oxid titaničitý (obsahuje 70 - 90 % titanu), stejně jako minerál anatas a brookit. Od nich se však liší svými vlastnostmi.
Jak poznat kámen rutil?
Rutil se nachází v různých barvách. Může být zlazo-žlutý, žluto-hnědý, červeno-hnědý, rudý, krvavě červený, kovově šedý i stříbrně černý.
Rutil vytváří krátce, či dlouze sloupcovité prizmatické krystaly (valouny), které jsou někdy podélně rýhované a zaoblené. Často tvoří kolénkovitá dvojčata (vzácně i trojčata, či osmerčata). Na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - 10) dosahuje hodnoty 6 - 6,5.
Má poměrně vysokou hustotu (4,2 g/cm³), a tak je i nápadně těžký. Lom má nerovný až lasturnatý a je docela křehký. Je dokonale štěpný a lesk má kovový, skelný až diamantový. Vryp má šedo-černý, žluto-hnědý až hnědo-červený. Může být průhledný, průsvitný i neprůsvitný.
→ Zajímavost: Syntetický (uměle vyrobený) rutil se označován jako „Titania”, nebo „Diamonite” (nezaměňovat s diamantem). Prodává se jako imitace diamantu.
Jaké jsou odrůdy rutilu?
Kámen rutil má následující dvě odrůdy:
▶ Nigrín - pozná se podle jeho stříbrně černé barvy, kterou mu dodává přítomnosti železa (prohlédnout si ho můžete na fotkách v tomto článku a najdete ho i v nabídce níže na stránce - pokud ho máme skladem).
▶ Sagenit - jde o tenké žluté jehličkovité krystalky (tzv. inkluze), které bývají vrostlé v křemenech a křišťálech (síťované a mřížkovité srůsty). Říká se mu „Venušiny vlasy”, nebo také „Šípy lásky”.
Jaké má minerál rutil využití?
Kámen rutil je často vyhledávaný jako drahý kámen. Oblíbili si ho nejen sběratelé a milovníci minerálů, ale také šperkaři a zlatníci, kteří ho vkládají do šperků.
Rutil se využívá jako hlavní zdroj titanu (spolu s ilmenitem). Uplatňuje se na výrobu různých odolných slitin (oceli). Dále se používá jako obal elektrod pro obloukové svařování a též v barvivových solárních článcích. Využívá se i jako bílý pigment (tzv. titanová běloba) při výrobě plastů, gumy, jako plnivo v kosmetických přípravcích, a také v keramickém průmyslu. Využívá se i v materiálech určených pro konstrukci letadel a raket.
Naleziště s výskytem rutilu
Rutil je poměrně odolný a těžký, a tak se nachází v náplavách, dále v křemených žilách, pegmatitech, alpských a hydrotermálních žílách.
U nás v České republice se objevují pěkné valounky a dobře omezené krystaly rutilu (do cca. 5 cm) na polích nedaleko Golčova Jeníkova (jihovýchodně od Čáslavi - Vysočina), Soběslavi (jižně od Tábora), Zvěrotic, a také Ledče nad Sázavou.
Další naleziště rutilu v ČR jsou pak: Věžná (pegmatity), Mirošov (alpská parageneze), Veselý nad Lužnicí, Opatov u Třebíče (aluvia), Jizerská louka a další. Na Slovensku se našel v oblastech - Hronec, Revúca a Rožňava.
V zahraničí se vyskytuje v těchto zemích: Madagaskar, Brazílie (odrůda sagenit), Kanada, Ural (svory), Rakousko a Švýcarsko (alpská parageneze), Turecko (aluvia), Francie (plážové sedimenty), Norsko, Virgínie (pegmatit), Austrálie, JAR.
Jaké má rutil účinky?
Ze spirituálního hlediska se rutilu přisuzuje mnoho pozitivní účinků na člověka. Přečíst si o nich můžete v článku » rutil a jeho účinky «
Nabídka přírodních českých rutilů
▶ Níže pod textem si můžete prohlédnout naši prodejní nabídku českých přírodních rutilů z nalezišť a lokalit v České republiky.
Nevybrali jste si?
Prohlédněte si ještě pravé rutily na našich spřízněných stránkách České Krystaly
» České rutily «