Safír - účinky, vlastnosti, význam
Název tento minerál získal z řeckého slova sappheiros - modrý. Jako safír jsou označovány různě barevné varianty nerostu zvaného korund (oxid hlinitý), nejčastěji se však vyskytuje odrůda s modrým zbarvením, které způsobují stopy železa a titanu.
Odpradávna byl kámen safír uctíván pro jeho vyjímečné vlastnosti. Svojí modří evokuje Nebe a živel vzduchu, svému majiteli měl přinášet štěstí, sílu a nesmrtelnost. Ve středověku byl symbolem nejvyššího duchovního významu a od 6. století zdobil prsteny kardinálů.
Spirituální význam
Safír byl již ve starém Řecku uctíván jako kámen moudrosti a duchovní čistoty. Často byl nošen jako talisman k utišení chaotických myšlenek a k získání čisté mysli a porozumění. Dnes tento drahokam může sloužit jako skvělá pomůcka při meditaci. Přináší duševní klid, urovnává emoce a posiluje vnitřní sílu člověka, aby mohl pochopit sebe samého.
Působení a vliv na člověka
Podle zkušeností starých kultur uměl safír ovlivnit mnoho nemocí. S jeho pomocí byl léčen vysoký tlak krve, snižovány horečky, tišeny bolesti a potlačováno krvácení. V oblasti krku měl příznivě působit na astma a problémy s vyjadřováním. Ulevoval při bolestech hlavy, uší, dásní a vedlejších dutin. Pomáhal při nespavosti a rozrušené mysli.
Znamení zvěrokruhu
Modrý safír staré kultury astrologicky přiřazovaly ke znamení:
- Střelec
- Kozoroh
- Vodnář
v současnosti tento kámen patří ke znamení:
- Lev
- Panna
Čakra - energetické cenrum
Světle modré odrůdy safíru ovlivňují 5. čakru - hrdla (centrum komunikace)
Tmavé odrůdy safíru mají vliv na 6. čakru - třetí oko (centrum čela)
Barva a vzhled
Kámen safír se nejčastěji vyskytuje v různých odstínech modré barvy (zabarvení titanem a železem), další jeho barvy jako je fialová, modrofialová, zelená, žlutá, oranžová či bezbarvá jsou zapříčiněny přítomností různých dalších příměsí (mědi,chromu, hořčíku ...). Průsvitný či průhledný kámen se skelným až diamantovým leskem.
Čištění a nabíjení
Safír čistíme pod proudem tekoucí vlažné vody a nabíjíme pouze na denním světle (občas jej pokládáme na horský křišťál) .
Výskyt, naleziště a lokality
V České republice byly nalezeny šedavé krystaly korundu obecného u Pokojovic na Moravě a v náplavech na Jizerské louce byly dokonce objeveny valounky safíru šperkové kvality.
V zahraničí jsou jeho naleziště zejména na Srí Lance, v Indii, Austrálii, Barmě, Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu, USA, Zimbabwe a Tanzanii.
Až 90% modrých safírů je tepelně doupravováno, aby získaly sytější modré zbarvení. Též i ostatní barevné safíry jsou často tepelně žíhány, k dosažení jasnějších barev. Zahříváním však kameny ztrácí svůj povrchový hedvábný lesk, což lze pozorovat pod mikroskopem. Velké a čisté safíry bez úpravy a kvalitně vybroušené, mohou být dobrou investicí do budoucnosti.