Špalík / krystal vzácného zeleného epidotu ve stříbrném přívěsku
V tomto originálním stříbrném přívěsku se nachází opravdová vzácnost a sice krystal epidotu ze Sobotína (Jeseníky)
Špalík / váleček (krystal) se svojí velikostí ideálně hodí právě do přívěsku, epidoty v takto slušné velikosti a ve formě samostatných krystalů se však v naší přírodě nacházejí zcela vyjímečně.
Krystal je z čelních stran sice tzv. neukončený, částečně jej lze však tzv. povrchově prosvítit sluníčkem nebo silnou baterkou, což mu přidává na zajímavosti.
Epidot na běžném denním světle či někde ve stínu v potemnělé místnosti příliš nevynikne, protože jeho barva je velmi tmavě až temně zelená.
Pokud však epidot nasvítí sluneční paprsky nebo ještě lépe světlo silnější baterky (zblízka), kamínek se v některých úsecích částečně rozzáří brčálově zelenými až olivovými odstíny.
Vzorek není kopaný, ale pochází z povrchového sběru z roku 1994. V tomto roce byl v této oblasti prováděn jeden z posledních odborných geologických průzkumů. V souvislosti s těmito pracemi se zde po vydatných deštích dali nalézt opravdu krásné a kvalitní ukázky tohoto minerálu (epidotu).
Níže vám určitě doporučujeme si o vyjímečném nalezišti Sobotín přečíst více. Dozvíte se zde, jak byla lokalita objevena a proč jsou dnes i malé kousky epidotů tak vzácné a ceněné.
Epidot je originálně a precizně zasazen ve stříbře (925/1000). Jedná se o jedinečný šperk s čistě přírodním a surovým kamenem, který není žádným způsobem opracovaný a je ponechaný v původním stavu, ve kterém byl v naší přírodě námi nalezen.
Uchycení kamene ve stříbře je čistě ruční práce, nejedná se tedy o žádnou strojní velkovýrobu a každý přívěsek je originál. Epidot navíc není vrtaný ani žádným způsobem přilepený. Kamínek je pouze precizně opleten stříbrným drátkem, který pro něj vytvoří tzv. klícku, ve které bezpečně drží. Dražší přívěsky se navíc pyšní složitějším a propracovanějším řemeslným zpracováním či jsou decentně zdobené například kapičkami stříbra či jinými zajímavostmi. Mnohdy jsou v nich také zasazeny unikátní kameny.
Některé kamínky se ve stříbře mohou nepatrně hýbat, to však rozhodně není na závadu. Jde totiž o čistě přírodní a neuravené kameny, které mají mnohdy velice specifický tvar a nelze je tedy uchytit zcela nehybně. Nemusíte mít však strach, kamínek ve stříbře bezpečně drží a vypadnout v žádném případě nemůže.
Drahé kameny zasazované do stříbra pro vás pečlivě vybíráme tak, aby byl každý přívěsek co nejpříjemnější na nošení. Zohledňujem především velikost, tvar a povrch daného kamene. Zároveň se však ale snažíme, aby každý zasazený kamínek měl co nejvyšší kvalitu a působil tak opravdu krásným dojmem.
Všechny námi nabízené stříbrné přívěsky s drahými kameny jsou samozřejmě opatřeny puncem pravosti kovu.
Každý stříbrný přívěsek s drahým kamínkem vám zašleme v dárkové krabičce. Pokud kupujete přívěšek pro sebe, tato krabička vám výborně posloží k jeho bezpečnému uložení v době, kdy jej právě nenosíte. Jestli drahým kamenem ve stříbře chcete obdarovat své blízké, jistě tuto elegantní krabičku také oceníte.
Přívěsek jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší představu o jeho celkovém tvaru a vzhledu.
Články související s tímto kamenem:
- » Epidit - účinky a vlastnosti «
- » Nabídka přírodních českých epidotů «
- » Zajímavosti o epidotu a nabídka «
- » Jak vybrat vhodný kámen «
- » Jak pracovat s kameny a krystaly «
- » Náš příběh «
- » Puncovní značky «
Obec Sobotín leží v oblasti Jeseníků a to nedaleko (11 km) od města Šumperk.
Asi jeden kilometr od obce se nachází mineralogická přírodní památka "Pfarrerb". Tento název pochází z původně německého označení naleziště a v překladu znamená "farář". Lokalita byla 18.6.2013 vyhlášena jako chráněná. Důvodem proč je tato oblast o rozloze 0,32 ha zařazena mezi chráněné přírodní památky je nejen její ochrana před nevhodnou činností člověka, ale také její vědecký význam, tedy vzácná ukázka mineralizace tzv. alpského typu s výskytem různých druhů vzácných minerálů, především pak epidotu.
Toto naleziště bylo objeveno v roce 1864 a to zcela náhodou, při budování cesty k nedalekému lomu. Místo bylo odborníky mnohokrát prozkoumáno a překutáno a nejvýznamější nálezy jsou uloženy v muzejích a univerzitních sbírkách. V roce 1997 zde byla správou CHKO Jeseníky vybudována mineralogická naučná stezka.
Pro sběratele minerálů byla tato lokalita dříve velice zajímavá, protože epidot je opravdu zajímavý, krásný a vzácný nerost. Kvůli příliš velkému zájmu a neukázněnosti některých hledačů, kteří lokalitu zpustošili svými nezaházenými výkopy, je toto naleziště od roku 2013 již nedostupné (cháněné) a sběr minerálů či dokonce jejich kopání je zde zakázáno.
Epidoty nalezené v dřívějších dobách jsou dnes tedy velmi vzácné a ceněné.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Stříbrné přívěsky s ostatními minerály |
---|---|
Typ / forma: | Přírodní / surový / neopracovaný |
Naleziště: | Česká republika |
Místo nálezu:: | Sobotín (Jeseníky) |
Rok nálezu:: | 1994 |
Rozměry kamene:: | 18 x 8 x 7 mm |
Váha přívěsku:: | 4 g |
Položka byla vyprodána… |