Zlatý topaz (topas) - účinky, vlastnosti, význam
Označení tohoto minerálu bylo odvozeno od názvu ostrova Topasos, který se nachází v Rudém moři. Ve starověkém Egyptě a Řecku lidé věřili, že kámen zlatý topaz (topas) nabyl svoji zlatistou barvu od slunečních paprsků. V minulosti byl též považován za kámen působící u mužů na jejich intelekt, šlechetnost a potenci. U žen pak měl podporovat fyzickou krásu, laskavost a plodnost.
V současnosti jsou kvalitní topazy (čiré kameny různého zbarvení bez trhlinek) využívány k výrobě fasetových brusů a šperků.
Spirituální význam
Zlatý topaz je vhodný ke zvyšování sebevědomí a poznávání svých pozitivních vlastností a správných myšlenek. Pomocí tohoto kamene můžete získat odvahu a posunout své myšlenky k dobrým skutkům. Zlatý topaz nám též pomáhá rozvíjet svoji intuici a víru v sebe.
Působení a vliv na člověka
Od starověku byl využíván k odstraňování poruch v nervové pleteni solar plexu, vzniklých z nezpracovaných vnitřních rozporů člověka. Dále byl používán k odstranění nespavosti, nechutenství, neplodnosti a zánětů kloubů a spojivek, snižování krevního tlaku, na podporu trávení a k mírnění obtíží s páteří a křečovými žilami.
Znamení zvěrokruhu
Z astrologického hlediska zlatý topaz ovlivňuje znamení:
- Lev
- Střelec
Čakra - energetické centrum
Zlatý topaz energeticky ovlivňuje 3. čakru - pupeční (centrum solar pexus)
Barva a vzhled
Průhledný či průsvitný, žlutý až zlatožlutý kámen, s oranžovým nebo růžovým nádechem a skelným leskem.
Čištění a nabíjení
Topaz čistíme proudem vlažné vody a nabíjíme po krátkou dobu na nepřímém slunci.
Výskyt, naleziště a lokality
V ČR se vzácně nachází čiré lehce nažloutlé topazy na Krupce, Cínovci a v Horním Slavkově, ojediněle u Písku.
V zahraničí se topazy vyskytují v Brazílii (červenofialové, žluté až nahnědlé), Pákistánu, USA, Rusku (na Sibiři v náplavách řek - hnědě zbarvené), na Srí Lance, V Indii, Barmě , Africe (Keňa, Zimbabwe, Namibie, Nigérie), na Madagaskaru, Ceyloně, v Austrálii, Japonsku, Číně, Mongolsku, Ukrajině (růžové a hnědé), Německu, Norsku ...
Nejčastěji se vyskytuje čirý bezbarvý topaz, který se upravuje ozařováním a žíháním, čímž dochází ke změně jeho barvy na vzácnou modrou.