Ukončený špalík zeleného apatitu - stříbrný přívěsek
Jedinečný ručně dělaný stříbrný přívěsek osazený velice vzácným sběratelským minerálem a sice zeleným apatitem, pocházejícím z kdysy slavné šutrácké oblasti Čejov nedaleko Humpolce (Vysočina).
Jedná se o krásný pravidelný špalík (krystal) apetitu s typickým tzv. krátce sloupcovitým tvarem. Zajímavostí však je, že z jedné boční strany přirůstá k dominantnímu špalíku ještě jeden malý váleček dalšího apatitu, jde tedy částečně o srostlici.
Na jedné čelní straně se pak hlavní apatit může pochlubit i tzv. ukončením, které má formu hladké rovné plošky. Toto zakončení je navíc takřka dokonalé a nepoškozené.
Apatit má na běžném denním světle přirozený tmavě až temně zelený odstín. Váleček lze však v oblasti zakončení nádherně prosvítit (sluníčkem nebo baterkou) a pozorovat tak vskutku úžasné jablečně zelené až brčálové tóny. Skvěle průsvitná je přibližně jedna pětina špalíku viz. foto.
Celkově jde o velmi hodnotný sbírkový kousek tzv. čejovského apatitu, který má slušnou velikost, zajímavý tvar (srostlice), kvalitní ukončení a podmanivou zelenkavou barvu při prosvícení.
Níže vám určitě doporučujeme si o vyjímečném nalezišti Čejov přečíst více. Dozvíte se zde více o historii této lokality a také to, proč jsou dnes i malé válečky apatitů tak vzácné a ceněné.
Apatit je nápaditě a precizně zasazen ve stříbře (925/1000). Jedná se o jedinečný šperk s čistě přírodním a surovým kamenem, který není žádným způsobem opracovaný a je ponechaný v původním stavu, ve kterém byl v naší přírodě námi nalezen.
Uchycení kamene ve stříbře je čistě ruční práce, nejedná se tedy o žádnou strojní velkovýrobu a každý přívěsek je originál. Apatit navíc není vrtaný ani žádným způsobem přilepený. Kamínek je pouze precizně opleten stříbrným drátkem, který pro něj vytvoří tzv. klícku, ve které bezpečně drží. Dražší přívěsky se navíc pyšní složitějším a propracovanějším řemeslným zpracováním či jsou decentně zdobené například kapičkami stříbra či jinými zajímavostmi. Mnohdy jsou v nich také zasazeny unikátní kameny.
Některé kamínky se ve stříbře mohou nepatrně hýbat, to však rozhodně není na závadu. Jde totiž o čistě přírodní a neuravené kameny, které mají mnohdy velice specifický tvar a nelze je tedy uchytit zcela nehybně. Nemusíte mít však strach, kamínek ve stříbře bezpečně drží a vypadnout v žádném případě nemůže.
Drahé kameny zasazované do stříbra pečlivě vybíráme tak, aby byl každý přívěsek co nejpříjemnější na nošení. Zohledňujem především velikost, tvar a povrch daného kamene. Zároveň se však ale snažíme, aby každý zasazený kamínek měl co nejvyšší kvalitu a působil tak opravdu nádherným dojmem.
Všechny námi nabízené stříbrné přívěsky s drahými kameny jsou samozřejmě opatřeny puncem pravosti kovu.
Každý stříbrný přívěsek vám zašleme v dárkové krabičce. Pokud kupujete přívěšek pro sebe, tato krabička vám výborně posloží k jeho bezpečnému uložení v době, kdy jej právě nenosíte. Jestli drahým kamenem ve stříbře chcete obdarovat své blízké, jistě tuto elegantní krabičku také oceníte.
Přívěsek jsme pro vás samozřejmě detailně nafotili ze všech stran a úhlů, aby jste měli co možná nejlepší přehled o jeho celkovém vzhledu a tvaru.
Články související s tímto kamenem:
- » Apatit - účinky a vlastnosti «
- » Informace o apatitu a nabídka «
- » Vnitřní svět kamenů «
- » Jak vybrat vhodný kámen «
- » Jak pracovat s kameny a krystaly «
- » Náš příběh «
Malá vesnička jménem Čejov je vyhlášenou mineralogickou lokalitou, která se proslavila především velmi vzácnými zelenými apatity, přičemž nejdelší sloupcovité krystaly dosahovaly délky až deset centimetrů. Ve zdejších pegmatitových útvarech se však dají objevit i další minerály jako třeba andalusit, černý turmalín či některé odrůdy křemene.
První zmínky ve spojitosti s těžbou nerostů v této oblasti (Čejov) sahají přibližne sto let zpátky, kdy se zde v tzv. selských lomech těžil živec. O něco později přibližně v 70. - 80. letech zde probíhal rozsáhlý geologický průzkum, při němž se narazilo na výše popisované minerály. Od této doby je lokalita hojně navštěvovaná sběrateli a byla již několikrát důkladně přebagrována i prokopána. Dnes je tedy toto naleziště značně vyčerpané až téměř zaniklé a najít si zde svůj vlastní byť malinký špalíček zeleného apatitu je již prakticky nemožné.
Apatitů se zde i v dřívějších dobách nalezlo pouze velmi omezené množství, takže sehnat někde tento vzácný nerost je velice obtížné. Jelikož jde o skutečnou sběratelskou raritu, i cena těchto unikátních kamínků se mnohdy šplhá velmi vysoko.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Stříbrné přívěsky s ostatními minerály |
---|---|
Typ / forma: | Přírodní / surový / neopracovaný |
Naleziště: | Česká republika |
Místo nálezu:: | Čejov (Vysočina) |
Rok nálezu:: | 80. léta |
Rozměry kamene:: | 15 x 11 x 10 mm |
Váha přívěsku:: | 7 g |