Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Velký sběratelský kousek aragonitu (krápníku) s úžasnou kresbou

Luxusní vzorek pravého českého aragonitu (krápníku) z vápencového lomu Vitošov nedaleko Šumperka (Severní Morava - Olomoucký kraj).

Jedná se o skutečně mohutný a silný plát aragonitu, který byl získán příčným řezem původně nevzheldného kusu surového krápníku.

Vzorek je z jedné strany samozřejmě precizně vyleštěný, aby co nejlépe vynikla jeho úžasná a originální kresba. (Zadní nepohledová strana plátu je pouze seříznutá - nevyleštěná).

Aragonit se však může pochlubit i příjemnou barvou, která přechází od bílé, přes béžovou až po jemně hnědou či téměř oranžovou.

Po obvodu pak můžete v některých pasážích obdivovat i úžasný členitý povrch, který je pro krápníky typický.

Aragonit je velice zajímavý minerál, který je mnohdy velice hezký i ve své čistě surové podobě. V našem konkrétním případě, kdy se jednalo o nevzhledný kus krápníku, však přírodní krása kamene nejvíce vynikne až po jeho zpracování, tedy rozříznutí a následném vyleštění.

I přes to, že je vzorek seříznutý, boční strany této velké placky jsou krásně zdobeny nejrůznějšími útvary.

 

ARAGONIT

Aragonit je minerál vyskytující se v různých barevných variantách. Nejčastěji je k vidění bílý, šedý až jemně žlutý, může být však i zelený, modrý či fialový. Některé kousky mohou být průsvitné až čiré, jiné zase zakalené. Aragonit tvoří také různorodá seskupení krystalů nejčastěji pak kulovité, paprsčité či jehlicovité. Název "aragonit" dostal tento minerál dle provincie Aragon ve Španělsku, kde byl koncem 18. století nalezen.

 

Místo nálezu: Vápencový lom Vitosov (Severní Morava)

Rok nálezu: 2004

Rozměry: cca 200 x 130 x 14 mm

Váha: 584 g

 

Vitošov - vápencový lom

Vápencový lom Vitošov (vápenka Vitošov) se nachází na Severní Moravě v okrese Šumperk a patří mezi tři největší vápenky v České Republice. Začátek průmyslové výroby vápna v této lokalitě se datuje už od roku 1872.

Jedná se o povrchový lom, kde se vápenec dobývá pomocí tzv. odstřelu střeny. Hornina oddělená z rozvalu je následně rypadly a nakladači naložena na nákladní automobily a dopravena k drtiči. Rozdrcené bloky se následně třídí podle své hrubosti a za pomocí pásových dopravníků je vápenec dále transportován do pecí, v nichž vzniká vypálené vápno.

Vápenec a vápno jsou nedílnou součástí našeho každodenního života a u spousty produktů si ani neuvědomujeme, že k jejich výrobě je zapotřebí právě těchto materiálů.

Hlavní využití vápence tvoří především produkty pro stavební průmysl (cihly, tvárnice, malty, omítky, barvy atd.). Vápenec respektive vápno je však hojně využíváno i v jiných odvětvích například v chemickém, textilním, papírenském nebo farmaceutickém průsmylu, ale také v zemědělství či při výrobě skla.

Jako stavební materiál či pojivo jsou vápenec a vápno využívány už od dob starověku. Vápenec byl honosný kámen, který se snadno těžil i opracovával a tak se těšil širokému využití. Například po Nilu byly dopravovány bílé vápencové kvádry, které následně sloužily jako obkladní materiál pyramid. Využíval se však i ke stavbě chrámů, akvaduktů či nesčetného množství soch. Běžně byl také používám na zůrodňování půd.

 

Lom Vitošov je však i významnou mineralogickou lokalitou

Olomoucký kraj, ve kterém se tento lom nachází, se může pochlubit velkým množstvím jeskyních systémů, z nich některé jsou zpřístupněné i veřejnosti. Mezi nejznámější patří především Javořické či Mladečské jeskyně. Velice oblíbené jsou však i Zbrašovské aragonitové jeskyně, nebo podzemní krasové jevy Na Pomezí a Na Špičáku.

Málo kdo však ví, že krasové jevy se můžou nacházet i v povrchových lomech a jedním takovým je právě vápencový lom Vitošov.

V průběhu těžby se zde tak mohou vyskytovat krasové jevy nejčastěji v podobě puklin či menších dutinek s bohatými výplněmi v různých formách stalaktitových a stalagmitových útvarů - aragonitů. Jednotlivé aragornity (krápníky) jsou však po odstřelech značně poškozené a tudíš ne příliš vzhledé, po zpracování (rozřezání na plátky a následném vyleštění) však tento vzácný minerál vypadá opravdu fantasticky, protože vynikne jeho barva a originální kresba. Tenké plátky jsou navíc velmi často i krásně průsvitné a jedinečná kresba tak může vyniknout ještě více.

Krasové dutiny, souvislé zkrasovělé zóny a menší jeskyně jsou ve vitošovském lomu odkrývány průběžně po celé období zde probíhající těžby. V dřívějších dobách zde byli zastiženy i větší jeskyní prostory s délkou i několik desítek metrů.

Tato lokalita je tedy pro sběratele minerálů velice atraktivní, najít si tu však kvalitní kousek aragonitu není vůbec jednoduché. Vyžaduje to nejen značnou dávku odvahy, trpělivosti a vytrvalosti, ale také potřebné zkušenosti či znalost lokality.

Tento lom je však stále činný, takže při sběru těchto vzácných nerostů zde musíte dodržovat opravdu vysokou bezpečnost. Vstup do samotného lomu si pak samozřejmě musíte předem domluvit s majitelem.

 

VÍME, že naše popisy jsou občas poněkud rozsáhlé, věříme však, že při nákupu podrobný popis kamene a lokality kde byl nalezen jistě oceníte. Samozřejmostí je pak "Rodný list kamene" tedy místo a rok jeho nálezu. Vždy také uvádíme přesný rozměr a váhu vzorku.

————————————————————————————

Další české aragonity najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku « 

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 21378
3 450 Kč
Velký sběratelský kousek aragonitu (krápníku) s úžasnou kresbou
Dárek zdarma
Dárek zdarma
Rádi rozmazlujeme naše zákazníky. Dárek ke každé objednávce.
Doprava od 70 Kč
Doprava od 70 Kč
Doprava po ČR už od 70 Kč (na Slovensko od 4 EUR).
Kameny s rodným listem
Kameny s rodným listem
Každý kámen je unikát s „rodným listem“ (jeho název, rok a místo nálezu).

Popis produktu není dostupný

Podobné produkty

aragonit bili prirodni kamen cesky pravy prodej nabidka cena obrazky 1
190 Kč
290 Kč (–34 %)
24243