Novinka. Při nákupu nad 1500 Kč doprava zdarma!

Vltaviny

Jak poznat pravý vltavín od toho falešného?

V posledních letech se cena vltavínů (moldavitů) skokově zvýšila, a tak se není čemu divit, že na trhu značně přibývá i různých napodobenin, padělků a falešných vltavínů.jak-poznat-pravy-vltavin-od-skla

Za vltavíny často podvodníci vydávají třeba i obyčejné zelené lahvové sklo. Některé zlomky, či úlomky tohoto skla můžou připomínat vltavín. Často jsou za vltavíny vydávány úplně jiné (levnější, či zcela bezcenné) kameny, které mají podobnou barvu, průsvitnost a skulptaci jako skutečné vltavíny. V neposlední řadě se setkáváme i s různými imitacemi vltavínů, které byly vyrobeny synteticky, tedy uměle a opět jsou tyto padělky naprosto bezcenné.

Laik (amatér), který s vltavíny nemá moc zkušeností, se při koupi vltavínu může lehce stát obětí podvodu a místo vltavínu si za velké peníze koupit jen kousek bezcenného skla”.

Dnešní padělky (falešné vltavíny) jsou už dnes mnohem dokonalejší, sofistikovanější a propracovanější, než ty, které se objevovaly dříve (před desítkami let). Tehdy ještě totiž vltavíny zdaleka nedosahovali dnešních vysokých cen a podvodníkům se tak nevyplatilo si dávat s napodobeninami příliš velkou práci. jak-vypada-vltavin-moldavit-kamen-tektit

Pokud byste chtěli mít jistotu, že váš vltavín je 100% pravý, tak byste museli navštívit certifikovanou gemologickou laboratoř, kde by vám na základě jejich expertízy (analýzy) s jistotou sdělili, jestli se jedná o pravý kámen, či nikoli. Né každý však chce „utrácet” tisíce korun za ověření pravosti vltavínu v gemologické laboratoři, či cestovat do města, kde se tato instituce nachází.

Na zjištění pravosti vltavínu mnohdy stačí znát několik základních pravidel, kterými je nutné se při koupě vltavínu řídit. Pojďme se tedy teď podívat na tyto znaky, které nám můžou značně napovědět, jestli je vltavín pravý, či falešný.

Jak poznat pravý vltavín? Zaměřte se na tyto znaky!

1. Tvar vltavínu

Prvním dobrým rozpoznávacím znakem je tvar samotného vltavínu. Vltavíny (moldavity) jsou známé svými široce rozmanitými tvary. Mezi ty základní patří tzv. celotvary, které jsou nejvzácnější a nejcenější. Nejčastěji se vltavíny objevují jako celotvary jako je vejce, kapka, disk, ovál atd. Další kategorií jsou pak tzv. zlomky, což jsou různé úlomky a střípky vltavínů s nepravidelným a různorodým tvarem. Poslední kategorií jsou pak tzv. valounky (valouny). To jsou vltavíny, které byly dlouho omýlány vodou, a které téměř postrádají jakoukoli skulptaci (strukturu povrchu). Svým tvarem často připomínají běžné říční kamínky - oblázky.

Foto: Níže na fotkách jsou zachyceny pravé české vltavíny z jižních Čech.

Falešné vltavíny mají často hodně podobné tvary. Pokud tedy narazíte na prodejce, který nabízí „vltavíny”, které mají mnohdy téměr shodné, či velmi obdobné tvary, tak se nejspíše jedná o podvodníka a vltavíny jsou falešné.

Na fotkách níže si můžete prohlédnout typické falešné vltavíny vyrobené ze zeleného skla.

Samotný tvar samozřejmě mnohdy nestačí na odhalení falešného vltavínu a tak se pojďme podívat na další rozdílné znaky mezi pravými a falešnými vltavíny.

2. Barva vltavínu

Druhým určujícím znakem je barva vltavínů, která je nejlépe zřetelná při jejich prosvícení baterkou. Vltavíny se vyskytují v různých odstínech zelené barvy (od světlé po tmavou). Tedy od bledě zelené, přes světle zelenou, dále pak lahvově zelenou (ty jsou nejčastější - má ji 80% jihočeských vltavínů), vzácně pak jedovatě zelenou a vyjímečně se pak objevují i unikáty v podobě dvoubarevných vltavínů.

Moravské vltavíny (nalezené na Moravě) bývají tmavší, než ty jihočeské, a tak se zbarvují do olivově zelené, hnědo-zelené až hnědé, či černo-zelené.

Foto pravých vltavínů.

Falešné vltavíny často mívají až nepřirozeně křiklavou zelenou barvu, která se běžně u vltavínů nevyskytuje. Viz. obrázky níže.

3. Skulptace (povrchová struktura). Pravé přírodní vltavíny mají různě členitý povrch a někdy i hlubokou vrásčitost (vrásčitá struktura, výrazná skulptace) - to platí u těch nepřeplavených. U přeplavených (transportovaných vodními toky) - ty jsou obroušené, zaoblené, tvoří valouny a valounky. Tedy některé vltavíny mohou mít výraznou skulptaci (zářezy, jamky), ale též mohou být zcela bez ní (téměř neznatelná skulptace).

Fotky falešných vltavínů s uměle vytvořenou skulptací.

4. Lesk - pravé vltavíny většinou nejsou lesklé. Sice se také nalezly lesklé vltavíny, ale bylo jich velmi málo, takže na ně s největší pravděpodobností nenarazíte (je to vzácnost pro sběratele)

Fotky falešných vltavínů s nápadně výrazným leskem.

5. Cena - Nízká cena je podezřelá.

6. Naleziště - lokalita - výskyt - kde se vltavín našel? Odkud pochází? Vltavíny se nalezly se pouze v následujících oblastech:

Jižní Čechy - kolem Vltavy - německy Moldau, jihozápadní Morava, okolí Chebu.

7. Velikost - hmotnost, moravské vltavíny jsou větší. Téměř všechny větší vltavíny nad 150 g pochází z Moravy.

8. Kde kupujete? Nakupujte pouze u ověřených prodejců, kde je jistota pravosti vltavínů.

9. Vnitřní inkluze - pravé vltavíny obsahují vnitřní inkluze (často obsahují vzduchové bublinky, převážně drobné). Ty falešné většinou ne. (doporučujeme se podívat přímo do vltavínu, skrz něj, proti světlu).

10. Další rozpoznávací znaky pravých vltavínů:

Lom mají lasturnatý, lesk (pokud ho mají) je skelný, vryp mají bílý, tvrdost je v rozmezí 5,5 - 6,5 na Mohsově stupnici tvrdosti (jsou poměrně měkké, a tak jsou vhodné pro zpracování do šperků - dobře se brousí).

Laboratorně se dají přesně určit tzv. - elektronovou mikroanalýzou (přítomnost Lechaterieritu - přírodní čisté křemičité sklo).

Vltavíny mají často - laicky řečeno - vzhled suché švestky.

Nabídka pravých přírodních vltavínů z České republiky

Na našich stránkách nabízíme pouze pravé české a moravské vltavíny v jejich čistě přírodní a surové podobě. Prohlédněte si níže naši nabídku těchto vzácných tektitů.