Záhněda ve spojení s ametystem - oboustranně vyvinutý krystal s náznakem fantomu - Česká Mez
Sběratelský kousek záhnědy v kombinaci s ametystem pocházející ze slavné mineralogické lokality Česká Mez nedaleko Žďáru nad Sázavou (Vysočina).
Tento menší, ale kvalitní krystal má krásně zachovalé obvodové stěny i samotné špice. Jedna ze špiček je sice velmi decentně ťuklá a druhá lehce odřená, tyto drobné nedostatky však na první pohled nejsou prakticky patrné. Krystal se špicemi na obou koncích se odborně označuje jako "oboustranně vyvinutý".
Kamínek je celý krásně průsvitný a díky částečně až zcela lesklému povrchu lze výborně nahlédnout dovnitř a pozorovat tak jeho působivý vnitřní svět.
Ve střední části krystalu můžete obdivovat vysokou až drahokamovou čistotu, okolí je pak bohatě protkáno různými mlhovinami, inkluzemi či peříčky. V obou špicích pak můžete pozorovat i lehké náznaky tzv. Fantomu. Jde vlastně o náznak dalšího krystalu (špice) uvnitř krystalu.
Fantomy vznikají tak, že se růst krystalu v určité fázi jeho vývoje zastaví a po určité době (třeba i po tisíci letech) začne opět růst, takže ten původní obalí uvnitř sebe. Tento vývojový proces se může několikrát opakovat, a tak samotný krystal může v sobě ukrývat i několik vrstev krystalů v sobě vrostlých. Pro lepší pochopení doporučujeme přečíst si celý článek, který je doplněný o obrázky.
Po důkladnějším prozkoumání lze objevit i skutečně nádherné pestrobarevné duhy.
Opravdu působivá a velice vzácná je však především samotná barva krystalu. Jak už bylo zmíněno v nadpise, jedná se o záhnědu v kombinaci s ametystem. Pro lepší pochopení je nutné si nejprve trošku popsat samotnou lokalitu Česká Mez.
Naleziště Česká Mez se v dřívějších, ale i poměrně nedávných dobách proslavilo především nádhernými krystaly sytě fialových ametystů a to nejčastěji o velikosti od jednoho do pěti centimetrů. V této oblasti se však vyskytují i krystaly záhněd či křišťálů. Opravdu pozoruhodné však je, že tyto tři minerály (ametysty, záhnědy a křišťály) se zde celkem často mísí a vzájemně prolínají, takže můžete občas narazit na podobnou vzácnost jako je právě tento krystal záhnědy ve spojení s ametystem.
Na běžném denním světle či ve stínu má krystal poměrně nevýrazný světle až středně kouřový odstín. Pokud jej však nasvítíte sluníčkem či baterkou, přibližně jedna třetina až polovina krystalu se rozzáří půvabnými jemně fialovými tóny.
Podobně kvalitní kousky se na lokalitě Česká Mez vyskytují poměrně vzácně, takže tento vzorek rozhodně patří mezi ty cennější a je vhodný i pro náročnější sběratele.
Místo nálezu: Česká Mez (Vysočina)
Rok nálezu: 2018
Rozměry: 36 x 21 x 17 mm
Váha: 18 g
Články související s tímto kamenem :
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
- Energetické účinky a vlastnosti záhnědy
- Energetické účinky a vlastnosti ametystu
- Vnitřní svět kamenů a krystalů
- Barevné duhy a odlesky v nerostech
- Krystal Fantom
- České a Moravské záhnědy
- Jak pracovat s drahými kameny a krystaly
- Náš příběh
U nás vždy víte, co kupujete
Snažíme se, aby všechny námi nabízené minerály a drahé kameny byly co nejlépe prezentovány a vy jste tak přesně věděli co kupujete.
Každý kamínek pro vás tedy detailně nafotíme ze všech stran a opatříme jej originálním popiskem, jenž ho perfektně vystihuje. V tomto popisu navíc naleznete i červeně vytučněná slova či slovní spojení, pod kterými naleznete jednotlivé články. (Stačí na toto červeně psané slovo kliknout a v novém okně vašeho prohlížeče se otevře celý článek).
Ke všem nerostům navíc vždy uvádíme i tzv. "Rodný list" tedy místo a rok jejich nálezu. Samozřejmostí jsou pak rozměry daného vzorku a jeho váha.
Jak se v kamenech hledají barevné duhy ?
Barevné duhy se v kamenech nejlépe hledají při jejich nasvícení silnou baterkou nebo sluníčkem (vyjímečně jsou patrné i bez nasvícení na denním světle). Pro snadnější hledání je lepší mít kámen mokrý, to platí především u kamenů s matným povrchem (některé duhy jsou dokonce patrné pouze pokud je minerál mokrý). Samotné pátrání po barevných duhách v nerostech probíhá tak, že kamínek oproti baterce nebo sluníčku natáčíte různými stranami do všech možných úhlů a zároveň pozorujete zda se někde duha neobjeví. Nejčastěji se duhy vyskytují v křišťálech, citrínech či záhnědách a jejich velikost bývá od jednoho milimetru až po několik prvních centimetrů.
————————————————————————————
→ Další české přírodní záhnědy najdete v naší prodejní sekci zde » zobrazit nabídku «
→ Nevybrali jste si u nás? Mrkněte ještě na náš spřízněný eshop České Krystaly a jeho nabídku českých přírodních záhněd » zobrazit nabídku «
Popis produktu není dostupný