Zelený apatit z Čejova - estetická sbírková srostlice
Vzácná ukázka pravého českého apatitu pocházející z významné mineralogické oblasti Čejov nedaleko Humpolce (Vysočina).
Jde o luxusní srostlici dvou krystalků zeleného apatitu, které jsou z jedné (pohledové) strany ukončené typickou hladkou lesklou ploškou. Jedno z ukončení sice není úplně dokonalé a v okraji je lehce odštípé, i přes to však vzorek jako celek působí opravdu estetickým a hodnotným dojmem.
Tyto špalíky apatitu mají i poměrně bohatou škálu odstínů zelené barvy. Záleží samozřejmě na tom, jestli kamínek pozorujete na běžném denním světle či jej prosvěcujete sluníčkem či baterkou. Tento konkrétní kousek přechází od olivově či brčálově zelených tónů až po až ty jablkově či travnatě zelené.
Válečky (krystaly) jsou průsvitné především ve své horní části (viz. foto), místy je lze však lehce prosvítit i po obvodu.
Tato unikátní srostlice apatitů je určena především náročnějším sběratelům.
————————————————————————————
Místo nálezu: Čejov u Humpolce (Vysočina)
Rok nálezu: 80. léta
Rozměry: 23 x 13 x 10 mm
Váha: 6 g
————————————————————————————
Články související s tímto kamenem:
(kliknutím na text níže otevřete daný článek)
▶ » Apatit - účinky, vlastnosti a význam «
▶ » Apatit - zajímavosti a nabídka českých apatitů «
▶ » Krystalové drůzy a srostlice «
————————————————————————————
Lokalita Čejov
Malá vesnička jménem Čejov je vyhlášenou mineralogickou lokalitou, která se proslavila především velmi vzácnými zelenými apatity, přičemž nejdelší sloupcovité krystaly dosahovaly délky až deset centimetrů. Ve zdejších pegmatitových útvarech se však dají objevit i další minerály jako třeba andalusit, černý turmalín či některé odrůdy křemene.
První zmínky ve spojitosti s těžbou nerostů v této oblasti (Čejov) sahají přibližne sto let zpátky, kdy se zde v tzv. selských lomech těžil živec. O něco později přibližně v 70. - 80. letech zde probíhal rozsáhlý geologický průzkum, při němž se narazilo na výše popisované minerály. Od této doby je lokalita hojně navštěvovaná sběrateli a byla již několikrát důkladně přebagrována i prokopána. Dnes je tedy toto naleziště značně vyčerpané až téměř zaniklé a najít si zde svůj vlastní byť malinký špalíček zeleného apatitu je již prakticky nemožné.
Apatitů se zde i v dřívějších dobách nalezlo pouze velmi omezené množství, takže sehnat někde tento vzácný nerost je velice obtížné. Jelikož jde o skutečnou sběratelskou raritu, i cena těchto unikátních kamínků se mnohdy šplhá velmi vysoko.
————————————————————————————
Popis produktu není dostupný